Biuletyn

 

BIULETYN

ZWIĄZKU ZAWODOWGO ,,KONTRA?

W ZAKLADACH MECHANICZNYCH

,,BUMAR ŁABĘDY? S.A

WYDANIE 2      data 01.06.2020 r.

W dniu dzisiejszy oddaliśmy do państwa rąk drugi numer biuletynu firmowanego przez nasz Związek.

Drodzy Państwo

Na początku chcę podziękować Grzegorzowi Wierzbowskiemu i Jerzemu Krasnodębskiemu za udział w pierwszej turze wyborów i przekazanie w drugiej turze głosów swoich wyborców na Radosława Matczaka i Sebastiana Gramskiego

Przed nami druga tura wyborów na członków Rady Nadzorczej wybieranych z ramienia załogi. W Bumarze jest ok 1000 pracowników . To monterzy , spawacze, suwnicowe, magazynierzy, pracownicy biurowi, można by długo wymieniać. I jest też kilkanaście osób piastujących stanowiska wysokiej kadry zarządzającej do tej grupy należą między innymi nasi konkurencyjni kandydaci. Pytam czy na prawdę uważamy samych siebie za ludzi tak słabych że zmuszeni jesteśmy wybierać osoby piastujące najwyższe stanowiska, ludzi którzy nami zarządzają jako naszych reprezentantów? Czy wśród nas nie ma odpowiednich osób, naszych kolegów osób pracujących z nami czy też obok nas rozumiejących nasze problemy ,ludzi których mamy pod ręką do których w każdej chwili możemy się zwrócić o pomoc, nie czekając aż nas ktoś łaskawie przyjmie i ewentualne znajdzie czas by nas wysłuchać. Wybierzmy kogoś z nas pracowników. I właśnie takiego kandydata Kontra proponuje .Radosław Matczak na pewno Was nie zawiedzie, będzie wam służyć radą i pomocą w każdej chwili . To on jest rzeczywistym przedstawicielem załogi. Dochodzą od Państwa do nas informację o niemal że pielgrzymkach niektórych kandydatów po biurach , halach stanowiskach pracy. Osoby te obiecują złote góry jeśli tylko się ich wybierze, słyszymy że załatwią 500 złotowe podwyżki, że już to mają ustalone, dodatkowo jakieś kolejne pieniądze dla pracowników odlewni i galwanizerni po prostu cuda. Nic trudnego by i nasz kandydat opowiadał że załatwi 800, albo 1000 albo 1200 zł podwyżki. Tylko czy rzucanie takimi hasłami jest poważne, czy nie jest to objaw niepoważnego traktowania ludzi. Radosław Matczak pracowników traktuje serio i nie będzie opowiadać bajek , będzie natomiast codziennie wykonywać ciężką pracę mającą na celu polepszenie warunków pracy jak i stopniowe realne polepszenie sytuacji finansowej każdego pracownika. Drodzy Państwo weźmy w końcu sprawy w swoje ręce , niech głos załogi będzie rzeczywistym głosem załogi. Już w środę dzięki wyborowi Radosława Matczaka sprawimy, by problemy pracowników były dużo bardziej słyszalne niż dotychczas. Nie odbierajmy sobie szansy bo następna będzie dopiero za 3 lata.

Przewodniczący ZZ KONTRA Dariusz Skwarek

 

Porady Prawne dla członków Związku

Jesteś członkiem Związku Zawodowego KONTRA jeśli potrzebujesz darmowej porady prawnej zawsze w każdy wtorek taka poradę możesz uzyskać w siedzibie związku w wtorek od 8.00 do 10.00 w piątek od 12.00 do 14.00 Masz jakieś problemy przyjdź do nas postaramy ci się pomóc.

ŚWIADCZENIA STATUTOWE 2020 r.

Z. Z. ,,KONTRA?

Świadczenia wypłacane są w siedzibie związku

– Z TYTUŁU URODZENIA DZIECKA – 200 zł

– Z TYTUŁU ZGONU CZŁONKA RODZINY – 100 zł

( RODZICE , TEŚCIOWIE , MĄŻ , ŻONA , DZIECI )

– Z TYTUŁU ZGONU CZŁONKA ZWIĄZKU – 200 zł

– Z TYTUŁU DŁUGOTRWAŁEJ CHOROBY – 50 zł

( CO 30 DNI )

– LECZENIE SZPITALNE

(PONAD 5 DNI RAZ W ROKU) – 100 zł

– PREZENT NA DZIEŃ KOBIET

– PACZKA ŚWIĄTECZNA

– PREZENT URODZINOWY ? 50 zł

– ZAPOMOGI W SYTUACJACH LOSOWYCH

RAZ W ROKU ( pożar , kradzież , wypadek , inne sytuacje losowe)

– w zależności od dochodu. )

ROZPATRUJE KOMISJA SOCJALNA .

– FUNDUSZ ODPRAW EMERYTALNYCH .

( wysokość kwoty uzależniona jest od okresu przynależności do związku) . OD 1 DO 3 LAT – 200 zł

OD 3 DO 8 LAT – 300 zł

powyżej 8 LAT – 450 zł

Pierwsze Leopardy sprzedane

Konsorcjum PGZ realizujące zawartą z Inspektoratem Uzbrojenia umowę na modernizację czołgów Leopard 2A4 formalnie zakończyło proces odbioru pierwszych dwóch czołgów w standardzie 2PL. Prace zmierzające do odbioru kolejnych trzech pojazdów mają zakończyć się jeszcze w tym tygodniu. Formalny odbiór pojazdów to ważny etap w programie, umożliwiający rozpoczęcie dostawy kolejnych partii zmodernizowanych Leopardów 2PL. ? Dostawa pierwszych egzemplarzy to kluczowy etap w programie LEOPARD 2PL. Przyjęcie przez Zamawiającego pojazdów otwiera przed naszym Konsorcjum możliwość dostaw kolejnych partii czołgów. Program LEOPARD 2PL to jeden z naszych priorytetów, a ostatnie tygodnie były czasem intensywnej pracy, w której bardzo mocno uczestniczył nowy zarząd Bumaru Łabędy. Te efekty widzimy już dzisiaj, a to dopiero początek, bo kolejne, gotowe czołgi czekają już na rozpoczęcie procedur odbiorczych ? powiedział Andrzej Kensbok, prezes Zarządu PGZ S.A.W ciągu ostatnich dwóch tygodni trwały bardzo intensywne prace zmierzające do zakończenia testów czołgów Leopard 2PL i rozpoczęcia zdawania pojazdów do Użytkownika. 8 maja br. testy zmodernizowanego czołgu Leopard 2PL zakończyły się wydaniem pozytywnego orzeczenia z badań. W tym tygodniu pierwsza partia Leopardów 2PL przeszła odbiór przez Użytkownika na terenie Zakładów Mechanicznych ?Bumar-Łabędy? S.A. w Gliwicach. Pojazdy zostaną dostarczone do stacjonującej w Świętoszowie 10 Brygady Kawalerii Pancernej? Prace przy modernizacji i przywracaniu stanu technicznego Leopardów 2A4 pozwoliły naszym zakładom pozyskać nowe kompetencje. Zbudowaliśmy zaplecze logistyczne do prowadzenia napraw i obecnie pracujemy nad zabezpieczeniem dostaw części zamiennych oraz zwiększeniem poziomu ?polonizacji? Leoparda 2PL. Naszym celem jest ustanowienie potencjału do regeneracji oraz produkcji wybranych elementów czołgu, przeprowadzania niezbędnej certyfikacji i wejścia w łańcuchy dostaw dla tego sprzętu wojskowego. Biorąc pod uwagę wieloletnią perspektywę eksploatacji Leopardów to rozwiązanie przełoży się na korzyści zarówno dla nas jak i dla naszego klienta ? powiedziała Elżbieta Wawrzynkiewicz, prezes Zarządu Zakładów Mechanicznych ?Bumar-Łabędy?

………………………………………………………………………………………………………

BIULETYN

ZWIĄZKU ZAWODOWGO ,,KONTRA?

W ZAKŁADACH MECHANICZNYCH

,,BUMAR ŁABĘDY? S.A

WYDANIE 1                DATA 18.05.2020 r.

W dniu dzisiejszy oddaliśmy do państwa rąk pierwszy numer biuletynu firmowanego przez nasz Związek. W biuletynie postaramy się przybliżyć działalność naszego związku Dzisiejsze wydanie poświęcone jest większości zbliżającym się wyborom do Rady Nadzorczej BUMARU

Drodzy Państwo

W środę 20 maja odbędą się wybory do rady Nadzorczej BUMARU Łabędy. W historii tych głosowań wygrywali kandydaci którzy niestety w większości po pierwszym posiedzeniu Rady po pierwszej wypitej kawie zapominali dzięki komu tam są i kto ich wybrał. Zapominano o pracownikach a same rady stawały się nieme. Czy ktoś słyszał o ich działaniu , czy ktoś widział efekty tych działań?

Dopiero w ostatniej kadencji coś się zmieniło. W skład Rady nadzorczej wszedł po raz pierwszy w historii członek Związku Zawodowego KONTRA Kol Radosław Matczak. To nie przypadek że właśnie w tym czasie BUMAR otrzymał dwa potężne kontrakty a pracownicy podwyżki płac i dodatkowe premie. Ale to wciąż za mało. Świetnie zdajemy sobie z tego sprawę Dlatego do tych wyborów desygnujemy dwóch naszych przedstawicieli . Oprócz zwycięzcy poprzednich Radosława Matczaka nasze poparcie otrzymał również kol. Grzegorz Wierzbowski osoba świetnie wykształcona o nastawieniu bardzo pro pracowniczym.

Szanowni Państwo Grzegorz Wierzbowski i Radosław Matczak to gwarancja tego że pracownik dla nich będzie na pierwszym miejscu. Chcemy by nasz zakład się rozwijał ale też powiedzmy otwarcie i głośno chcemy więcej zarabiać , załoga zasługuje na to. Radek i Grzegorz to gwarancja walki o te cele. W środę dokonamy wyboru czy chcemy takich Rad Nadzorczych jak kiedyś i takich przedstawicieli którzy szybko zapomną o tym kto ich wybrał czy też chcemy iść do przodu Czy chcemy kolejne lata marzyć o lepszych zarobkach czy też chcemy by nasze finanse w końcu były na miarę naszych oczekiwań.

Radosław Matczak i Grzegorz Wierzbowski głosując na nich głosujesz na siebie.

SPOTKANIE ZARZADU ZAKLADU KONSTUKCJI SPAWANYCH Z ZWIĄZKAMI ZAWODOWYMI

W ubiegłym tygodniu odbyło się Spotkanie Zarządu Zakładu Konstrukcji Spawanych z działającymi w spółce Związkami Zawodowymi tematem spotkania była ocena sytuacji związana z pandemią korona-wirusa. Prezes Spółki Pan Grzegorz Szkaradek przedstawił wiele propozycji wyjścia z tego trudnego okresu. Związki Zawodowe do propozycji podeszły z zrozumieniem, ale nie wszystkie propozycje przedstawione są przez nie akceptowane. Organizacje związkowe wniosły również swoje propozycje które zostaną przedyskutowane na kolejnym spotkaniu Głównym celem związku zawodowego kontra jest obrona interesów pracowniczych

GODZINY NADLICZBOWE

W związku z bardzo częstymi pytaniami pracowników w temacie godzin nadliczbowych a w szczególności wyboru dni wolnych za prace w nadgodzinach informujemy co następuje;

Standardowym sposobem rozliczania nadgodzin oprócz formy pieniężnej jest udzielenie pracownikowi czasu wolnego od pracy za czas przepracowany w nadgodzinach. Odbiór godzin nadliczbowych jest liczony w proporcji 1;1 jeśli wniosek o wybrane nadgodziny składa pracownik. Jeśli to pracodawca ze swojej inicjatywy udziela pracownikowi wolnego za nadgodziny musi zwiększyć jego wymiar o połowę czyli za 8 nadgodzin pracownik odbiera 12 godzin, Odbiór nadgodzin musi nastąpić do końca okresu rozliczeniowego

MASECZKI DLA CZŁONKÓW ZWIĄZKU

Związek Zawodowy KONTRA w dobie korono wirusa w trosce o zdrowie swoich członków zakupił maseczki ochronne. Maseczki są do odbioru w siedzibie Związku.

 

L 4 a świadczenie pracy

W czasie zwolnienia lekarskiego pracownik jest czasowo zwolniony z obowiązku świadczenia pracy i wykonywania innych czynności mających związek z pracą, wówczas przejawem troski pracownika o dobro zakładu pracy jest stosowanie się do wskazań lekarskich i powstrzymywanie się od wykonywania czynności mogących przedłużyć jego nieobecność w pracy. Pracodawca ma prawo zażądać od pracownika wyjaśnienia, czy w okresie zwolnienia z obowiązku wykonywania pracy z powodu choroby przeprowadzał zaleconą przez lekarza kurację, czy też wykorzystywał zwolnienie w innym celu ? niezależnie od tego, czy sprzyjającym poprawie stanu zdrowia, czy pogarszającym lub mogącym go pogorszyć ? mieści się to bowiem w ramach obowiązku współdziałania z pracodawcą przy wykonywaniu zobowiązania.

Ustalenie przez pracodawcę, że doszło do wykorzystywania zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego przeznaczeniem, może być uznane za naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i stanowić uzasadnioną przyczynę rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, jeśli pracownikowi można przypisać winę, co najmniej w postaci rażącego niedbalstwa.

Podkreślenia wymaga jednak fakt, że rozwiązanie umowy o pracę w trybie art. 52 Kodeksu Pracy  jako nadzwyczajny sposób rozwiązania stosunku pracy powinno być stosowane przez pracodawcę wyjątkowo i z ostrożnością.

Wykonywanie pracy lub prowadzenie innej działalności w czasie zwolnienia lekarskiego może być kwalifikowane jako naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych wówczas, gdy pracownik swoim zachowaniem przekreśla cele zwolnienia, czyli jak najszybszy powrót do zdrowia i odzyskanie zdolności do wykonywania pracy, godzi w dobro pracodawcy i działa sprzecznie ze swoimi obowiązkami, takimi jak: lojalność wobec pracodawcy, obowiązek świadczenia pracy i usprawiedliwiania nieobecności.

Nie stanowi natomiast ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych wykonywanie w czasie zwolnienia chorobowego pracy, która nie jest sprzeczna z zaleceniami lekarskimi.

Porady Prawne dla członków Związku

Jesteś członkiem Związku Zawodowego KONTRA jeśli potrzebujesz darmowej porady prawnej zawsze w każdy wtorek taka poradę możesz uzyskać w siedzibie związku w wtorek od 8.00 do 10.00 w piątek od 12.00 do 14.00 Masz jakieś problemy przyjdź do nas postaramy ci się pomóc.